Održavanje za izabrano vozilo
Potrošnja goriva za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.0 TSI, 3 cilindra, 90 / 110 KS
Realna potrošnja i praktični saveti za ovaj model. Pogledajte informacije za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.0 TSI, 3 cilindra, 90 / 110 KS i lakše planirajte servis i vlasništvo.
Sadržaj
Potrošnja goriva Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI / 1.0 eTSI 90–110 KS: zvanični WLTP podaci
Volkswagen Golf VIII sa trocilindarskim benzinskim motorom 1.0 TSI proizvodio se u verzijama sa 90 KS (66 kW) i 110 KS (81 kW). Verzija od 110 KS nudila se i kao 1.0 eTSI sa 48-voltnim mild-hybrid sistemom i 7-stepenim DSG menjačem.
Za pravilno poređenje potrošnje goriva nije dovoljno uzeti u obzir samo snagu motora. Važni su i:
- godina proizvodnje;
- tržište za koje je vozilo proizvedeno;
- nivo opreme;
- dimenzija točkova i pneumatika;
- tip menjača;
- prisustvo 48-voltnog eTSI sistema;
- konkretna homologaciona konfiguracija vozila.
Zbog toga za Golf VIII 1.0 TSI ne postoji jedna univerzalna fabrička vrednost potrošnje koja odgovara svakom automobilu.
U zvaničnoj Volkswagen dokumentaciji za modelsku godinu 2021 kombinovana WLTP potrošnja iznosila je približno 5,3–5,8 l/100 km za standardne 1.0 TSI verzije i 5,2–5,6 l/100 km za 1.0 eTSI. Tačna vrednost zavisila je od verzije i opreme.
Ukratko: zvanična potrošnja goriva
Golf VIII, modelska godina 2021
| Verzija | Menjač | WLTP, kombinovano | CO₂ WLTP |
|---|---|---|---|
| 1.0 TSI 90 KS | Manuelni | 5,3–5,5 l/100 km | 121–125 g/km |
| 1.0 TSI 110 KS | Manuelni | 5,3–5,8 l/100 km | 121–130 g/km |
| 1.0 eTSI 110 KS | 7-stepeni DSG | 5,2–5,6 l/100 km | 119–128 g/km |
Ovi rasponi potiču iz zvanične Volkswagen dokumentacije za MY2021. Volkswagen posebno navodi da vrednosti zavise od opreme vozila.
Zvanični WLTP podaci po fazama vožnje
WLTP se ne svodi samo na jednu vrednost „kombinovane potrošnje“. Test se deli na četiri faze:
- Low — niska brzina;
- Medium — srednja brzina;
- High — visoka brzina;
- Extra High — veoma visoka brzina.
WLTP uključuje različite brzine, zaustavljanja, ubrzanja i kočenja i realističniji je od starijeg NEDC ciklusa. Ipak, to je i dalje standardizovan laboratorijski test, a ne garantovana potrošnja konkretnog vlasnika.
1.0 TSI 90 KS — zvanični podaci MY2021
| WLTP faza | Potrošnja |
|---|---|
| Low | 7,0 l/100 km |
| Medium | 5,3–5,4 l/100 km |
| High | 4,6–4,7 l/100 km |
| Extra High | 5,4–5,6 l/100 km |
| Combined | 5,3–5,5 l/100 km |
| CO₂ Combined | 121–125 g/km |
To su zvanične Volkswagen vrednosti za 1.0 TSI 90 KS u odgovarajućim konfiguracijama Golf VIII MY2021.
1.0 TSI 110 KS sa manuelnim menjačem
Za verziju od 110 KS sa manuelnim menjačem zvanični raspon je nešto širi:
| WLTP faza | Potrošnja |
|---|---|
| Low | 7,0–7,3 l/100 km |
| Medium | 5,3–5,8 l/100 km |
| High | 4,5–5,0 l/100 km |
| Extra High | 5,4–5,9 l/100 km |
| Combined | 5,3–5,8 l/100 km |
| CO₂ Combined | 121–130 g/km |
Razlika unutar raspona uglavnom je posledica konkretne konfiguracije automobila.
Dodatna oprema može uticati na:
- masu;
- aerodinamiku;
- otpor kotrljanja;
- potrošnju goriva;
- emisiju CO₂.
1.0 eTSI 110 KS DSG — zvanična potrošnja
1.0 eTSI je posebna konfiguracija.
Koristi:
- trocilindarski benzinski motor od 999 cm³;
- 48-voltnu litijum-jonsku bateriju;
- remenski starter-generator;
- rekuperaciju energije;
- mogućnost vožnje u režimu kotrljanja sa ugašenim motorom;
- 7-stepeni DSG DQ200.
Volkswagen navodi da 48V sistem omogućava korišćenje energije usporavanja, napajanje električne mreže dok je motor ugašen i brzo ponovno pokretanje motora.
Za Golf eTSI proizvođač je navodio smanjenje potrošnje do približno 0,4 l/100 km zahvaljujući 48-voltnom mild-hybrid sistemu u odgovarajućem poređenju.
WLTP za 1.0 eTSI 110 KS, MY2021
| WLTP faza | Potrošnja |
|---|---|
| Low | 6,5–6,8 l/100 km |
| Medium | 5,0–5,4 l/100 km |
| High | 4,5–4,9 l/100 km |
| Extra High | 5,5–5,9 l/100 km |
| Combined | 5,2–5,6 l/100 km |
| CO₂ Combined | 119–128 g/km |
Poređenje 1.0 TSI i 1.0 eTSI
Ako se koriste podaci iz iste zvanične Volkswagen tabele MY2021:
| Verzija | Low | Medium | High | Extra High | Combined |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 TSI 90 KS | 7,0 | 5,3–5,4 | 4,6–4,7 | 5,4–5,6 | 5,3–5,5 |
| 1.0 TSI 110 KS | 7,0–7,3 | 5,3–5,8 | 4,5–5,0 | 5,4–5,9 | 5,3–5,8 |
| 1.0 eTSI 110 KS DSG | 6,5–6,8 | 5,0–5,4 | 4,5–4,9 | 5,5–5,9 | 5,2–5,6 |
Iz zvaničnih podataka vidi se da je prednost eTSI najizraženija u fazama Low i Medium, gde ima više ubrzavanja, usporavanja i zaustavljanja.
Upravo u tim uslovima 48V sistem može češće da koristi rekuperaciju i funkcije starter-generatora.
Ipak, nije ispravno tvrditi da će eTSI u svim uslovima uvek trošiti manje goriva od 1.0 TSI sa manuelnim menjačem.
Konačan rezultat zavisi od opreme i uslova vožnje.
Zašto se u različitim izvorima pojavljuju 5,3, 5,4, 5,6 pa čak i 5,8 l/100 km?
Sve ove vrednosti mogu biti tačne za različite homologacione varijante istog Golf VIII.
Na primer, zvanični Volkswagen podaci za MY2021 navode za određene konfiguracije:
- Golf 1.0 TSI 90 KS — 5,3 l/100 km;
- Golf Comfort 1.0 TSI 110 KS — 5,3 l/100 km;
- Golf Life 1.0 TSI 110 KS — 5,4 l/100 km;
- Golf Life 1.0 eTSI 110 KS DSG — 5,2 l/100 km.
Ali to su vrednosti konkretnih standardnih konfiguracija.
Kada se uključi ceo raspon moguće opreme, vrednosti postaju šire.
Zato je za automobilski portal ispravnije prikazati raspon, a zatim po potrebi i primer konkretne fabričke konfiguracije.
Kako su se vrednosti promenile do modelske godine 2024
Potrošnja istog motora može se blago razlikovati u zvaničnim dokumentima različitih modelskih godina.
U Volkswagen dokumentaciji za MY2024 navedene su sledeće vrednosti.
1.0 TSI 110 KS, MY2024
| WLTP faza | Potrošnja |
|---|---|
| Low | 7,1–7,4 l/100 km |
| Medium | 5,3–5,6 l/100 km |
| High | 4,6–4,9 l/100 km |
| Extra High | 5,4–5,7 l/100 km |
| Combined | 5,4–5,7 l/100 km |
| CO₂ Combined | 122–128 g/km |
1.0 eTSI 110 KS DSG, MY2024
| WLTP faza | Potrošnja |
|---|---|
| Low | 6,4–6,8 l/100 km |
| Medium | 4,9–5,4 l/100 km |
| High | 4,5–4,9 l/100 km |
| Extra High | 5,4–5,8 l/100 km |
| Combined | 5,2–5,6 l/100 km |
| CO₂ Combined | 117–124 g/km |
Za pojedine konkretne konfiguracije Golf Life MY2024 Volkswagen je navodio približno:
- 5,4 l/100 km za 1.0 TSI 110 KS;
- 5,2 l/100 km za 1.0 eTSI 110 KS DSG.
Zašto se vrednosti različitih modelskih godina razlikuju
Mala promena zvanične potrošnje ne znači nužno da je sam motor bitno izmenjen.
Na WLTP utiču karakteristike konkretnog vozila, uključujući opremu.
U obzir se uzimaju:
- masa;
- aerodinamika;
- otpor kotrljanja;
- ukupna konfiguracija;
- točkovi i pneumatici.
Zato Golf sa istim motorom može imati različite homologacione vrednosti u zavisnosti od:
- nivoa opreme;
- felni;
- pneumatika;
- modelske godine;
- tržišta;
- konkretne fabričke konfiguracije.
Za određeni automobil najprecizniji izvor je njegov Certificate of Conformity (CoC) ili fabrička dokumentacija vezana za VIN.
NEDC i WLTP ne treba mešati
Na internetu se za Golf VIII mogu naći vrednosti poput:
4,3–4,5 l/100 km
i:
5,2–5,6 l/100 km
za 1.0 eTSI 110 KS.
To nije kontradikcija.
Volkswagen je za 1.0 eTSI 110 KS zvanično navodio:
4,3–4,5 l/100 km u kombinovanom NEDC ciklusu
uz emisiju od približno:
98–102 g CO₂/km.
Ali to su vrednosti starijeg NEDC ciklusa.
Za istu koncepciju vozila WLTP vrednosti su približno:
5,2–5,6 l/100 km.
Zato nije korektno porediti:
1.0 TSI — 5,3 l/100 km WLTP1.0 eTSI — 4,3 l/100 km NEDC
i zatim zaključiti da eTSI troši tačno 1 l/100 km manje.
To je poređenje dve različite metodologije merenja.
Šta je WLTP
WLTP — Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure — standardizovana je procedura za određivanje potrošnje goriva, potrošnje energije i emisija vozila.
Zamenila je stariji NEDC ciklus.
Ključne razlike su približno sledeće:
| Parametar | NEDC | WLTP |
|---|---|---|
| Trajanje testa | oko 20 min | oko 30 min |
| Dužina testa | oko 11 km | oko 23,5 km |
| Prosečna brzina | oko 34 km/h | oko 46,6 km/h |
| Maksimalna brzina | 120 km/h | 131 km/h |
| Faze | grad / van grada | Low / Medium / High / Extra High |
| Uticaj dodatne opreme | Uglavnom se nije uzimao u obzir | Uzima se u obzir |
WLTP je razvijen uz korišćenje podataka iz stvarnog saobraćaja i realističniji je od NEDC-a, ali i dalje ostaje laboratorijski test namenjen standardizovanom poređenju automobila.
Zašto je potrošnja u Low fazi najveća
Zvanični Volkswagen podaci jasno pokazuju obrazac.
Na primer, Golf 1.0 TSI 90 KS MY2021:
- Low — 7,0 l/100 km;
- Medium — 5,3–5,4 l/100 km;
- High — 4,6–4,7 l/100 km;
- Extra High — 5,4–5,6 l/100 km.
Low faza sadrži mnogo promena brzine, zaustavljanja i ubrzavanja, kao i rad motora nakon hladnog starta.
Pri ravnomernijoj vožnji potrošnja pada, dok pri veoma velikoj brzini ponovo raste zbog većeg aerodinamičkog otpora.
Zato tvrdnja:
„1.0 TSI u gradu uvek troši 7 litara“
nije tačna.
7,0 l/100 km predstavlja rezultat konkretne Low faze WLTP testa, a ne garantovanu potrošnju svakog vozača u gradskoj vožnji.
Šta znači Extra High potrošnja
Extra High je najbrža faza WLTP testa.
Namenjena je simulaciji vožnje pri znatno većim brzinama nego Low, Medium i High.
Zato može biti korisna kao orijentir za bržu vožnju, ali nije precizna garancija potrošnje na autoputu.
Na primer:
| Verzija | Extra High WLTP, MY2021 |
|---|---|
| 1.0 TSI 90 KS | 5,4–5,6 l/100 km |
| 1.0 TSI 110 KS | 5,4–5,9 l/100 km |
| 1.0 eTSI 110 KS | 5,5–5,9 l/100 km |
Iz tabele se vidi i da eTSI ne mora imati prednost u fazi najviše brzine.
Prednost mild-hybrid sistema uglavnom se javlja tamo gde vozilo češće usporava, rekuperiše energiju i može da isključi motor pri kotrljanju.
Kako 1.0 eTSI štedi gorivo
1.0 eTSI je mild hybrid, a ne full hybrid i nije plug-in hybrid.
Sistem koristi:
- benzinski 1.0 TSI;
- 48V litijum-jonsku bateriju;
- remenski starter-generator;
- vezu između 48V i 12V električne mreže;
- rekuperaciju energije pri usporavanju i kočenju.
U određenim uslovima Golf eTSI može da se kreće u režimu kotrljanja sa potpuno ugašenim benzinskim motorom.
Električni sistemi tada se napajaju iz 48V baterije, a starter-generator omogućava brzo ponovno pokretanje motora.
eTSI pritom ne zavisi od spoljne infrastrukture za punjenje.
Drugim rečima:
1.0 eTSI ne treba uključivati u utičnicu ili punjač.
Može li 1.0 eTSI da vozi samo na struju?
Ne treba ga mešati sa Golf eHybrid.
48-voltnog eTSI treba posmatrati kao mild-hybrid vozilo.
Električni sistem:
- pomaže motoru;
- rekuperiše energiju;
- pokreće motor;
- omogućava gašenje motora tokom kotrljanja;
- podržava električne sisteme vozila.
Ali eTSI nema deklarisani električni domet kao plug-in hybrid.
U Volkswagen nomenklaturi:
- eTSI = mild hybrid;
- eHybrid = plug-in hybrid.
Zvanična i realna potrošnja nisu isto
Za automobilski portal nije preporučljivo izmišljati univerzalne tvrdnje poput:
„realno u gradu 7,5 l“„na autoputu uvek 5,0 l“„zimi troši 8 l“
Bez pouzdanog statističkog uzorka takve brojke ne treba predstavljati kao činjenice.
Stvarna potrošnja zavisi od:
- stila vožnje;
- brzine;
- dodatne opreme;
- korišćenja klima uređaja;
- spoljne temperature;
- broja putnika;
- tereta;
- konfiguracije vozila;
- reljefa.
Zato je ispravna formulacija:
WLTP je standardizovana fabrička vrednost namenjena poređenju vozila. Stvarna potrošnja konkretnog Golf VIII može biti i niža i viša u zavisnosti od uslova eksploatacije.
Šta najviše utiče na stvarnu potrošnju
Brzina vožnje
Zvanični WLTP podaci pokazuju da potrošnja ne opada beskonačno sa rastom brzine.
Nakon ekonomičnije High faze, potrošnja ponovo raste u Extra High fazi.
Na primer, za 1.0 TSI 90 KS MY2021:
High: 4,6–4,7 l/100 km
naspram:
Extra High: 5,4–5,6 l/100 km.
Kratke gradske vožnje
Low faza pokazuje najvišu zvaničnu potrošnju među glavnim fazama.
MY2021:
- 1.0 TSI 90 — 7,0 l/100 km;
- 1.0 TSI 110 — 7,0–7,3 l/100 km;
- 1.0 eTSI 110 — 6,5–6,8 l/100 km.
Ali te vrednosti ne treba automatski prenositi na svaku gradsku vožnju.
Temperatura
Spoljna temperatura može značajno uticati na stvarnu potrošnju.
Hladan motor, grejanje, klimatizacija i termički uslovi mogu promeniti rezultat.
Opterećenje vozila
Broj putnika i dodatni teret takođe utiču na potrošnju.
Veća masa zahteva više energije, posebno pri ubrzavanju.
Točkovi i dodatna oprema
WLTP, za razliku od NEDC-a, uzima u obzir uticaj određenih varijanti opreme.
Različite opcije mogu promeniti:
- masu;
- aerodinamiku;
- otpor kotrljanja.
Zbog toga jedan Golf 1.0 TSI može imati deklaraciju od 5,3 l/100 km, a drugi sa istim motorom 5,4, 5,5 ili više.
Koji 1.0 Golf VIII je najekonomičniji prema zvaničnim podacima?
Ako se porede zvanični WLTP rasponi MY2021:
1.0 eTSI 110 DSG
5,2–5,6 l/100 km
1.0 TSI 90
5,3–5,5 l/100 km
1.0 TSI 110 sa manuelnim menjačem
5,3–5,8 l/100 km
Najniža donja granica pripada 1.0 eTSI 110 KS — 5,2 l/100 km.
Međutim, rasponi se značajno preklapaju.
Zato tvrdnja:
„eTSI je uvek mnogo ekonomičniji od običnog TSI“
nije dovoljno precizna.
Bolje je reći:
48-voltnog eTSI može da smanji potrošnju, naročito u režimima sa čestim usporavanjem i rekuperacijom, ali konačna razlika u odnosu na običan TSI zavisi od opreme i uslova vožnje.
Pregled po modelskim godinama
| Verzija | Period zvaničnih podataka | Combined WLTP | CO₂ WLTP |
|---|---|---|---|
| 1.0 TSI 90 KS | MY2021 | 5,3–5,5 | 121–125 g/km |
| 1.0 TSI 110 KS | MY2021 | 5,3–5,8 | 121–130 g/km |
| 1.0 eTSI 110 KS DSG | MY2021 | 5,2–5,6 | 119–128 g/km |
| 1.0 TSI 110 KS | MY2024 | 5,4–5,7 | 122–128 g/km |
| 1.0 eTSI 110 KS DSG | MY2024 | 5,2–5,6 | 117–124 g/km |
Razlike između modelskih godina ne treba automatski tumačiti kao dokaz značajne promene efikasnosti samog motora.
Važne razlike između 90 i 110 KS
1.0 TSI 90 KS
- snaga: 66 kW / 90 KS;
- kombinovani WLTP MY2021: 5,3–5,5 l/100 km;
- CO₂ MY2021: 121–125 g/km;
- maksimalna brzina prema odgovarajućoj zvaničnoj specifikaciji: 188 km/h.
1.0 TSI 110 KS
- snaga: 81 kW / 110 KS;
- kombinovani WLTP MY2021: 5,3–5,8 l/100 km;
- CO₂ MY2021: 121–130 g/km;
- maksimalna brzina: 202 km/h.
1.0 eTSI 110 KS
- snaga benzinskog motora: 81 kW / 110 KS;
- 48V mild-hybrid sistem;
- 7-stepeni DSG;
- kombinovani WLTP MY2021: 5,2–5,6 l/100 km;
- CO₂ MY2021: 119–128 g/km.
Nemaju svi Golfovi od 110 KS istu potrošnju
Ovo je posebno važno za bazu podataka AutoPassport.
Nije dovoljno čuvati samo:
1.0 TSI 110 KS = 5,3 l/100 km
jer takva vrednost odgovara samo određenoj homologacionoj konfiguraciji.
Ispravnije je čuvati:
- metod merenja: WLTP;
- lowMin / lowMax;
- mediumMin / mediumMax;
- highMin / highMax;
- extraHighMin / extraHighMax;
- combinedMin / combinedMax;
- co2Min / co2Max;
- modelsku godinu;
- menjač;
- pogon;
- tržište;
- izvor.
Tako se za isti motor mogu korektno prikazivati različiti fabrički podaci u zavisnosti od godine i konfiguracije.
Kako proveriti potrošnju konkretnog automobila
Ako je potrebna tačna fabrička, a ne prosečna vrednost za određeni Golf VIII, najbolje je koristiti dokumentaciju tog konkretnog vozila.
Najbolji izvori su:
- Certificate of Conformity — CoC;
- fabrički podaci po VIN-u;
- zvanična Volkswagen dokumentacija odgovarajuće modelske godine;
- podaci konkretne homologacione konfiguracije.
Aktuelnost za automobile u Srbiji
Podaci o 1.0 TSI / 1.0 eTSI na ovoj stranici odnose se pre svega na pre-facelift Golf VIII odgovarajućih modelskih godina.
U aktuelnoj ponudi osveženog Golf modela za tržište Srbije nalaze se druge motorne opcije, uključujući:
- 1.5 TSI;
- 1.5 eTSI;
- 2.0 TDI;
- druge motore u zavisnosti od paketa i tržišta.
Zbog toga se podaci o potrošnji 1.0 TSI ne smeju automatski prenositi na noviji facelift Golf sa 1.5 TSI/eTSI.
Šta NE treba pisati o potrošnji Golf VIII 1.0 TSI
| Tvrdnja | Zašto nije tačna |
|---|---|
| „1.0 TSI troši tačno 5,3 l/100 km“ | ❌ Fabrika navodi raspon koji zavisi od konfiguracije |
| „U gradu troši tačno 7 l/100 km“ | ❌ 7,0 je Low WLTP faza, ne garantovana gradska potrošnja |
| „eTSI troši 4,3 l/100 km po WLTP“ | ❌ 4,3 se odnosi na NEDC |
| „eTSI troši 1 l manje od TSI“ | ❌ To obično proizlazi iz pogrešnog poređenja NEDC i WLTP |
| „110 KS uvek troši više od 90 KS“ | ❌ Zvanični rasponi se preklapaju |
| „Realna potrošnja je uvek viša od WLTP“ | ❌ Može biti i viša i niža |
| „Svi Golfovi iste godine imaju istu potrošnju“ | ❌ Oprema i homologaciona konfiguracija utiču na vrednost |
| „eTSI mora da se puni na utičnici“ | ❌ To je 48V mild hybrid bez spoljnog punjenja |
Brzi pregled za vlasnika
| Verzija | Glavni zvanični orijentir |
|---|---|
| 1.0 TSI 90 KS, MY2021 | 5,3–5,5 l/100 km WLTP |
| 1.0 TSI 110 KS, MY2021 | 5,3–5,8 l/100 km WLTP |
| 1.0 eTSI 110 KS, MY2021 | 5,2–5,6 l/100 km WLTP |
| 1.0 TSI 110 KS, MY2024 | 5,4–5,7 l/100 km WLTP |
| 1.0 eTSI 110 KS, MY2024 | 5,2–5,6 l/100 km WLTP |
Najvažnije pravilo:
WLTP koristite za poređenje automobila, ali ga ne treba posmatrati kao garantovanu stvarnu potrošnju konkretnog vozila.
Često postavljana pitanja
Kolika je zvanična potrošnja Golf VIII 1.0 TSI 90 KS?
Za MY2021:
5,3–5,5 l/100 km WLTP
uz emisiju od:
121–125 g CO₂/km.
Kolika je potrošnja Golf VIII 1.0 TSI 110 KS?
Za MY2021:
5,3–5,8 l/100 km WLTP.
Za MY2024:
5,4–5,7 l/100 km WLTP.
Kolika je potrošnja Golf VIII 1.0 eTSI 110 KS?
Zvanični WLTP raspon:
5,2–5,6 l/100 km
za odgovarajuće MY2021 i MY2024 konfiguracije.
Zašto se pojavljuje vrednost 4,3–4,5 l/100 km za eTSI?
To je zvanična Volkswagen vrednost, ali prema NEDC, a ne WLTP metodologiji.
Za 1.0 eTSI 110 KS Volkswagen je navodio približno:
4,3–4,5 l/100 km NEDC
uz:
98–102 g CO₂/km.
Ne treba je direktno porediti sa WLTP vrednostima.
Šta je ekonomičnije — 1.0 TSI 90 ili 110 KS?
Zvanični WLTP rasponi se snažno preklapaju.
MY2021:
- 90 KS: 5,3–5,5 l/100 km;
- 110 KS: 5,3–5,8 l/100 km.
Veća snaga zato ne znači automatski značajno višu realnu potrošnju.
Da li je 1.0 eTSI ekonomičniji?
Njegova donja granica zvaničnog WLTP raspona je nešto niža:
5,2–5,6 l/100 km
u poređenju sa:
5,3–5,8 l/100 km
za standardni 110 KS TSI MY2021.
48V sistem rekuperiše energiju i omogućava gašenje motora pri kotrljanju, što može da smanji potrošnju.
Ali eTSI ne garantuje nižu potrošnju na svakoj vožnji.
Da li Golf 1.0 eTSI mora da se puni?
Ne.
To je mild-hybrid sistem koji koristi 48V bateriju i rekuperaciju energije.
Ne priključuje se na utičnicu ili punjač.
Da li WLTP predstavlja realnu potrošnju?
WLTP je realističniji od starog NEDC-a, ali je i dalje standardizovan test.
Stvarna potrošnja zavisi od načina vožnje, brzine, temperature, opterećenja, opreme i terena.
Zaključak
Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI je, prema zvaničnim Volkswagen podacima, relativno štedljiv benzinski automobil C-segmenta.
Za glavne verzije zvanični kombinovani WLTP raspon iznosi približno:
- 1.0 TSI 90 KS: 5,3–5,5 l/100 km za MY2021;
- 1.0 TSI 110 KS: 5,3–5,8 l/100 km za MY2021;
- 1.0 eTSI 110 KS: 5,2–5,6 l/100 km za MY2021;
- 1.0 TSI 110 KS: 5,4–5,7 l/100 km za MY2024;
- 1.0 eTSI 110 KS: 5,2–5,6 l/100 km za MY2024.
Najvažnije pri objavljivanju podataka jeste ne mešati WLTP, NEDC i nezvaničnu realnu potrošnju.
Ako je poznat samo motor, korektnije je prikazati raspon.
Ako su poznati VIN, modelska godina i konkretna oprema, treba koristiti homologacione podatke baš tog vozila.
Izvori i primenljivost podataka
Glavne vrednosti potrošnje proverene su prema:
- zvaničnoj Volkswagen Golf MY2021 dokumentaciji;
- zvaničnoj Volkswagen Golf MY2024 dokumentaciji;
- Volkswagen materijalima o WLTP metodologiji;
- tehničkim materijalima o Golf eTSI i 48V mild-hybrid sistemu;
- zvaničnim informacijama o TSI evo motorima;
- aktuelnim Volkswagen informacijama o ponudi motora.
Volkswagen navodi da zvanične WLTP vrednosti mogu da se razlikuju u zavisnosti od opreme vozila i da stvarna potrošnja zavisi od uslova eksploatacije.
Zato navedeni rasponi predstavljaju zvanične podatke za odgovarajuće verzije i modelske godine, ali ne zamenjuju CoC dokument ili VIN podatke konkretnog automobila.
Treba vam servis?
Pronađite auto-servise u blizini koji održavaju vozila vaše marke.