Održavanje za izabrano vozilo
Potrošnja goriva za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.5 TSI, 4 cilindra, 116 / 130 / 150 KS
Realna potrošnja i praktični saveti za ovaj model. Pogledajte informacije za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.5 TSI, 4 cilindra, 116 / 130 / 150 KS i lakše planirajte servis i vlasništvo.
Sadržaj
Potrošnja goriva Volkswagen Golf VIII 1.5 TSI / 1.5 eTSI 116–150 KS: zvanični WLTP podaci
Ovaj tekst se odnosi na Volkswagen Golf VIII hatchback sa 1.5-litarskim četvorocilindarskim benzinskim motorima TSI i eTSI. Ne odnosi se na Golf Variant, T-Roc, Tiguan ili druge modele sa istim motorom: masa, aerodinamika, točkovi i homologacija tih vozila nisu isti.
U Golfu VIII postojale su ili postoje sledeće izvedbe:
| Oznaka | Snaga | Radna zapremina | Obrtni moment | Tip pogona |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI | 85 kW / 116 KS | 1.498 cm³ | 220 Nm | benzin, 6-stepeni manuelni |
| 1.5 eTSI | 85 kW / 116 KS | 1.498 cm³ | 220 Nm | 48 V mild-hybrid, 7-stepeni DSG |
| 1.5 TSI | 96 kW / 130 KS | 1.498 cm³ | 200 Nm | benzin, 6-stepeni manuelni |
| 1.5 eTSI | 96 kW / 130 KS | 1.498 cm³ | 200 Nm | 48 V mild-hybrid, 7-stepeni DSG |
| 1.5 TSI | 110 kW / 150 KS | 1.498 cm³ | 250 Nm | benzin, 6-stepeni manuelni |
| 1.5 eTSI | 110 kW / 150 KS | 1.498 cm³ | 250 Nm | 48 V mild-hybrid, 7-stepeni DSG |
Napomena: Volkswagen u pojedinim međunarodnim dokumentima verziju od 96 kW naziva 130 KS, a u nekim 131 PS. Reč je o istoj snazi od 96 kW, uz različito zaokruživanje oznake PS/KS.
Za Golf VIII ne postoji jedna univerzalna fabrička potrošnja za „1.5 TSI”. Zvanične vrednosti zavise od:
- modelske godine;
- tržišta;
- nivoa opreme;
- menjača;
- dimenzije felni i pneumatika;
- dodatne opreme;
- konkretne homologacione konfiguracije.
Sve vrednosti u nastavku su zvanične WLTP vrednosti, prikazane od manje ka većoj vrednosti.
Ukratko: kombinovana WLTP potrošnja
| Verzija | Menjač | Kombinovana WLTP potrošnja | Kombinovane CO₂ emisije WLTP | Izvor / obuhvat |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI 116 KS | 6-stepeni manuelni | 5,2–5,9 l/100 km | 119–134 g/km | aktuelni nemački Golf katalog |
| 1.5 eTSI 116 KS | 7-stepeni DSG | 5,0–5,6 l/100 km | 114–128 g/km | aktuelni nemački Golf katalog |
| 1.5 TSI 130 KS | 6-stepeni manuelni | 5,5–5,7 l/100 km | 126–132 g/km | Golf MY2021 |
| 1.5 eTSI 130 KS | 7-stepeni DSG | 5,6–5,9 l/100 km | 128–134 g/km | Golf MY2021 |
| 1.5 TSI 150 KS | 6-stepeni manuelni | 5,4–6,0 l/100 km | 122–138 g/km | aktuelni nemački Golf katalog |
| 1.5 eTSI 150 KS | 7-stepeni DSG | 5,2–5,8 l/100 km | 117–133 g/km | aktuelni nemački Golf katalog |
Rasponi iz različitih modelskih godina ne treba porediti kao da su to identične konfiguracije vozila. Na primer, verzija sa većim točkovima, drugačijom opremom ili većom masom može imati višu homologovanu potrošnju, iako koristi isti motor.
WLTP potrošnja po fazama vožnje
WLTP ciklus uključuje četiri faze:
- Low — niska brzina;
- Medium — srednja brzina;
- High — visoka brzina;
- Extra High — veoma visoka brzina.
To nisu garantovane gradske, magistralne ili autoput vrednosti konkretnog vozača. Reč je o standardizovanim laboratorijskim fazama za upoređivanje vozila.
1.5 TSI i eTSI 116 / 150 KS — aktuelni zvanični podaci
| Verzija | Low | Medium | High | Extra High | Combined | CO₂ Combined |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI 116 KS, manuelni | 7,0–7,5 | 5,2–5,8 | 4,5–5,1 | 5,2–6,0 | 5,2–5,9 | 119–134 g/km |
| 1.5 eTSI 116 KS, DSG | 6,8–7,1 | 4,8–5,4 | 4,3–4,9 | 5,1–5,9 | 5,0–5,6 | 114–128 g/km |
| 1.5 TSI 150 KS, manuelni | 7,1–7,5 | 5,4–6,0 | 4,7–5,3 | 5,3–6,2 | 5,4–6,0 | 122–138 g/km |
| 1.5 eTSI 150 KS, DSG | 7,0–7,1 | 4,9–5,5 | 4,4–5,0 | 5,4–6,2 | 5,2–5,8 | 117–133 g/km |
Vrednosti potiču iz aktuelne zvanične tehničke tabele za Golf na nemačkom Volkswagen sajtu. Tabela obuhvata više nivoa opreme, zbog čega su prikazani rasponi.
1.5 TSI i eTSI 130 KS — zvanični podaci za Golf MY2021
| Verzija | Low | Medium | High | Extra High | Combined | CO₂ Combined |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI 130 KS, manuelni | 7,7–7,8 | 5,5–5,8 | 4,7–5,0 | 5,5–5,8 | 5,5–5,7 | 126–132 g/km |
| 1.5 eTSI 130 KS, DSG | 7,2–7,4 | 5,4–5,6 | 4,7–5,0 | 6,0–6,3 | 5,6–5,9 | 128–134 g/km |
Za MY2021 Volkswagen Ireland je za pojedine standardne konfiguracije navodio:
| Konfiguracija | Kombinovano WLTP | CO₂ WLTP |
|---|---|---|
| Golf Style / R-Line 1.5 TSI 130 KS, manuelni | 5,5 l/100 km | 126 g/km |
| Golf Style 1.5 eTSI 130 KS, DSG | 5,6 l/100 km | 128 g/km |
| Golf R-Line 1.5 eTSI 130 KS, DSG | 5,6 l/100 km | 127 g/km |
Primeri aktuelnih konfiguracija u Srbiji
Na zvaničnoj Volkswagen Srbija platformi za dostupna vozila prikazani su, između ostalog, sledeći konkretni Golf PA primeri:
| Konfiguracija | Godina vozila | Kombinovana potrošnja | Kombinovani CO₂ |
|---|---|---|---|
| Golf PA Life 1.5 TSI 150 KS, manuelni | 2026 | 5,4 l/100 km | 123 g/km |
| Golf PA Life 1.5 eTSI 150 KS, DSG | 2025/2026 | 5,2 l/100 km | 119 g/km |
Ovo su vrednosti pojedinačnih konfiguracija, a ne univerzalne brojke za svaki Golf 1.5 TSI 150 KS.
Šta je 1.5 eTSI
eTSI je 48-voltni mild-hybrid, a nije plug-in hybrid.
Sistem uključuje:
- 48 V litijum-jonsku bateriju;
- 48 V remenski starter-generator;
- rekuperaciju energije pri usporavanju i kočenju;
- mogućnost gašenja benzinskog motora pri kotrljanju u odgovarajućim uslovima;
- 7-stepeni DSG menjač.
Volkswagen navodi da 48 V sistem može smanjiti potrošnju do približno 0,4 l/100 km u odgovarajućem poređenju. To nije obećanje da će svaki eTSI uvek trošiti tačno 0,4 l/100 km manje od svakog običnog TSI-ja.
Kod 1.5-litarskih eTSI motora Volkswagen takođe navodi ACT — Active Cylinder Management. Pri odgovarajućem malom opterećenju sistem može privremeno deaktivirati dva od četiri cilindra.
1.5 eTSI se ne priključuje na punjač. Ne treba ga mešati sa Golfom eHybrid, koji je plug-in hybrid i ima zasebno deklarisanu električnu potrošnju, električni domet i ukupnu sistemsku snagu.
Zašto eTSI ne mora uvek imati nižu deklarisanu potrošnju
Iz zvaničnih podataka MY2021 vidi se da 1.5 eTSI 130 KS DSG ima kombinovani raspon od 5,6–5,9 l/100 km, dok 1.5 TSI 130 KS sa manuelnim menjačem ima 5,5–5,7 l/100 km.
To ne dokazuje da je eTSI „lošiji” ili da mild-hybrid sistem ne štedi gorivo. Konfiguracije nisu identične: razlikuju se menjač, masa, oprema i homologaciona verzija vozila.
Ispravna formulacija je:
eTSI može smanjiti potrošnju posebno pri čestim usporavanjima, rekuperaciji i kotrljanju, ali se fabričke WLTP vrednosti moraju porediti samo između uporedivih konfiguracija.
NEDC i WLTP ne treba mešati
Za Golf 1.5 eTSI 150 KS mogu se pronaći i starije zvanične NEDC vrednosti:
| Metod merenja | Kombinovana potrošnja | CO₂ |
|---|---|---|
| NEDC, Golf 1.5 eTSI 150 KS | 4,6 l/100 km | 106 g/km |
| WLTP, aktuelni raspon 1.5 eTSI 150 KS | 5,2–5,8 l/100 km | 117–133 g/km |
Ove brojke nisu kontradiktorne — pripadaju različitim metodama ispitivanja.
Zato nije ispravno uporediti 4,6 l/100 km NEDC sa 5,4 l/100 km WLTP i zaključiti da je neki Golf „postao neefikasniji”. WLTP je novija i stroža standardizovana metoda.
Zvanična i stvarna potrošnja nisu isto
Nije korektno bez pouzdanog statističkog uzorka predstavljati tvrdnje kao činjenice, na primer:
- „u gradu uvek troši 7 litara”;
- „na autoputu je uvek 5 litara”;
- „zimi troši tačno 8 litara”.
Stvarna potrošnja konkretnog Golfa VIII zavisi od:
- brzine vožnje;
- učestalosti kratkih vožnji i hladnih startova;
- saobraćaja;
- spoljne temperature;
- korišćenja grejanja i klima uređaja;
- broja putnika i tereta;
- reljefa;
- točkova, pneumatika i opreme;
- stila vožnje.
Volkswagen posebno upozorava da dodatna oprema, uključujući točkove i pneumaticе, može promeniti masu, otpor kotrljanja i aerodinamiku, a time i potrošnju i emisije.
Koja verzija ima najnižu fabričku donju granicu?
U aktuelnoj zvaničnoj nemačkoj tabeli najniža donja granica pripada verziji:
| Verzija | Najniža kombinovana WLTP vrednost |
|---|---|
| 1.5 eTSI 116 KS DSG | 5,0 l/100 km |
| 1.5 TSI 116 KS, manuelni | 5,2 l/100 km |
| 1.5 eTSI 150 KS DSG | 5,2 l/100 km |
| 1.5 TSI 150 KS, manuelni | 5,4 l/100 km |
Ovi rasponi se preklapaju. Zato nije ispravno reći da je svaka slabija verzija automatski ekonomičnija ili da eTSI u svakoj situaciji troši manje od običnog TSI-ja.
Za konkretan automobil najprecizniji izvor je njegov Certificate of Conformity (CoC), odnosno fabrička dokumentacija vezana za VIN i tačnu konfiguraciju vozila.
Izvori
- Volkswagen Deutschland — tehnički podaci za Golf
- Volkswagen Newsroom — Golf eTSI, 48 V mild-hybrid
- Volkswagen Ireland MY2021 Golf product guide
- Volkswagen Srbija — trenutno dostupni Golf PA primeri
Treba vam servis?
Pronađite auto-servise u blizini koji održavaju vozila vaše marke.