Održavanje za izabrano vozilo
Servisni intervali za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.0 TSI, 3 cilindra, 90 / 110 KS
Kada i šta treba menjati prema kilometraži i vremenu. Pogledajte informacije za Volkswagen Golf VIII (Mk8) Benzin 1.0 TSI, 3 cilindra, 90 / 110 KS i lakše planirajte servis i vlasništvo.
Sadržaj
Servisni intervali za Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI / 1.0 eTSI 90–110 KS
Volkswagen Golf VIII sa trocilindarskim benzinskim motorom 1.0 TSI proizvodio se u više verzija sa 90 i 110 KS. U osnovi se koriste motori iz porodice EA211 evo, radne zapremine 999 cm³, sa turbo-punjačem, direktnim ubrizgavanjem goriva i benzinskim filterom čestica GPF/OPF.
Na ovoj stranici prikazani su osnovni servisni intervali za motore DLAB 66 kW / 90 KS i DLAA 81 kW / 110 KS, uključujući standardni 1.0 TSI i blagi hibrid 1.0 eTSI.
Važno: stvarni servisni plan konkretnog vozila zavisi od modelske godine, tržišta za koje je automobil proizveden, PR kodova, izabranog servisnog režima i VIN broja. Ako se podaci na servisnom indikatoru vozila ili u Volkswagen Digital Service Schedule razlikuju od navedenih podataka, prednost ima servisni plan za konkretan VIN.
Koje verzije Golf VIII obuhvata ovaj servisni plan
| Verzija | Oznaka motora | Snaga | Obrtni moment | Menjač | Posebne karakteristike |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 TSI | DLAB | 66 kW / 90 KS | 175 Nm pri 1.500–4.000 o/min | Manuelni menjač | Standardni benzinski TSI |
| 1.0 TSI | DLAA | 81 kW / 110 KS | 200 Nm pri 2.000–3.000 o/min | Manuelni menjač | Standardni benzinski TSI |
| 1.0 eTSI | DLAA | 81 kW / 110 KS | 200 Nm pri 2.000–3.000 o/min | 7-stepeni DSG DQ200 / 0CW | 48-voltni blagi hibrid |
Za motor DLAB Volkswagen navodi 66 kW pri 5.500 o/min i 175 Nm pri 1.500–4.000 o/min. Za DLAA vrednosti su 81 kW pri 5.500 o/min i 200 Nm pri 2.000–3.000 o/min.
Oba motora imaju tri cilindra, četiri ventila po cilindru i zupčasti kaiš za pogon bregastih vratila.
Oznaka motora DLAA može se pojaviti i kod standardnog 1.0 TSI i kod 48-voltnog 1.0 eTSI, pa sama oznaka motora nije dovoljna za određivanje kompletnog servisnog plana menjača i hibridnog sistema. Potrebno je proveriti VIN i konkretnu opremu vozila.
Osnovni tehnički podaci
| Parametar | Vrednost |
|---|---|
| Radna zapremina | 999 cm³ |
| Konfiguracija | Redni trocilindarski motor |
| Ventila po cilindru | 4 |
| Prednabijanje | Turbo |
| Ubrizgavanje | Direktno ubrizgavanje goriva |
| Minimalni oktanski broj | RON 95 |
| Filter čestica | GPF / OPF |
| Pogon bregastih vratila | Zupčasti kaiš |
| Prečnik cilindra | 74,5 mm |
| Hod klipa | 76,4 mm |
| Stepen kompresije | 11,5:1 |
| Pogon vozila | Prednji |
Pregled servisnih intervala
U tabeli su navedeni intervali za normalne uslove eksploatacije. Kada su istovremeno navedeni kilometraža i vremenski period, servis se obavlja prema uslovu koji nastupi prvi.
| Servisna operacija | Interval | Važi za | Napomena |
|---|---|---|---|
| Inspekcijski servis | 30.000 km ili 2 godine | TSI / eTSI | Pratiti i Service Interval Display |
| Zamena ulja — fiksni režim QI4 | 15.000 km ili 1 godina | TSI / eTSI | Fiksni servisni režim |
| Zamena ulja — fleksibilni režim QI6 | do 30.000 km ili 2 godine | TSI / eTSI | Vozilo samo određuje stvarni trenutak servisa |
| Filter ulja | pri svakoj zameni motornog ulja | TSI / eTSI | Menja se zajedno sa uljem |
| Svećice | 60.000 km ili 4 godine | TSI / eTSI | Ukupno 3 svećice |
| Filter kabine | 60.000 km ili 2 godine | Sve verzije | U prašnjavim uslovima može biti potrebna ranija zamena |
| Filter vazduha motora | 90.000 km ili 6 godina | TSI / eTSI | U teškim uslovima menjati ranije |
| Kočiona tečnost — MY2020 | prvi put posle 3 godine, zatim na 2 godine | MY2020 | Važna je modelska godina |
| Kočiona tečnost — MY2021 i noviji | svake 2 godine, uključujući prvu zamenu | MY2021+ | Noviji Volkswagen servisni plan |
| Filter goriva | nema posebnog redovnog intervala zamene | TSI / eTSI | Ne primenjivati dizel interval od 90.000 km |
| Rashladna tečnost | nema fiksnog intervala kompletne zamene | Sve verzije | Kontrola nivoa i zaštite od smrzavanja tokom servisa |
| Zupčasti kaiš | nema univerzalnog intervala zamene od 210.000 km | TSI / eTSI | Proveriti servisni plan po VIN-u i stanje kaiša |
| Kaiš starter-generatora | do 180.000 km tamo gde se ovaj interval primenjuje | samo eTSI | Ne odnosi se automatski na standardni 1.0 TSI |
| Ulje DSG DQ200 / 0CW | nema redovnog fabričkog servisnog intervala | 1.0 eTSI DSG | Ne mešati sa DSG menjačima sa mokrim kvačilima |
Zamena motornog ulja
Koje motorno ulje koristiti
Za motore DLAA i DLAB fabrička specifikacija je:
| Parametar | Vrednost |
|---|---|
| Viskozitet | SAE 0W-20 |
| Volkswagen specifikacija | VW 508 00 |
| Količina sa filterom | oko 4,0 l |
| Filter ulja | Menja se zajedno sa uljem |
Prilikom izbora ulja nije važan samo viskozitet 0W-20, već i odgovarajuća specifikacija VW 508 00.
Ulje druge specifikacije ne treba smatrati odgovarajućom zamenom samo zato što na ambalaži takođe piše 0W-20.
Posle zamene ulja konačan nivo treba proveriti prema proceduri proizvođača. Nije preporučljivo jednostavno sipati tačno 4,0 litra bez naknadne kontrole nivoa.
QI4 — fiksni servisni interval
Ako je vozilo podešeno na fiksni režim servisiranja:
motorno ulje i filter ulja menjaju se na svakih 15.000 km ili jednom godišnje, šta pre nastupi.
Ovakav režim je naročito pogodan za vozila sa manjom godišnjom kilometražom, velikim brojem kratkih vožnji i čestim hladnim startovima.
QI6 — fleksibilni LongLife režim
Kod režima QI6 LongLife interval nije automatski jednak 30.000 km.
Vozilo samo izračunava trenutak sledeće zamene ulja na osnovu stvarnih uslova eksploatacije.
Maksimalna granica fleksibilnog režima je:
do 30.000 km ili 2 godine, šta pre nastupi.
Sistem može zatražiti zamenu znatno pre dostizanja maksimalne kilometraže ili vremena.
QI4 i QI6 — ukratko
| Režim | Interval zamene ulja | Način određivanja |
|---|---|---|
| QI4 | 15.000 km / 1 godina | Fiksni interval |
| QI6 | Do 30.000 km / 2 godine | Vozilo izračunava interval |
Inspekcijski servis
Za Golf VIII Volkswagen koristi redovan inspekcijski interval.
Tipičan interval je:
30.000 km ili 2 godine, šta pre nastupi.
Inspekcijski servis i zamena motornog ulja nisu nužno isti servisni događaj.
Na primer, kod QI4 režima motorno ulje može da se menja nakon 15.000 km, dok se kompletna inspekcija obavlja prema svom zasebnom planu.
Šta se proverava tokom inspekcije
Tačan spisak zavisi od opreme konkretnog vozila, ali servisni plan može obuhvatiti proveru:
- motora i menjača na oštećenja i curenje;
- kočionog sistema, diskova i pločica;
- vešanja i upravljačkog sistema;
- zaštitnih elemenata podvozja;
- pneumatika, pritiska i dubine gazećeg sloja;
- spoljne rasvete;
- brisača i sistema za pranje stakala;
- nivoa radnih tečnosti;
- sistema za hlađenje;
- 12-voltnog akumulatora;
- cevi, creva i zaštita ispod vozila;
- elektronskih sistema;
- servisne indikacije.
Svećice
Motor 1.0 TSI / eTSI ima tri svećice, po jednu za svaki cilindar.
Fabrički interval zamene: 60.000 km ili 4 godine, šta pre nastupi.
| Parametar | Vrednost |
|---|---|
| Broj svećica | 3 |
| Interval | 60.000 km / 4 godine |
| Motori | DLAA / DLAB |
Ako se pojave problemi poput preskakanja paljenja, otežanog startovanja, neravnomernog rada motora ili evidentiranih grešaka sistema paljenja, nije potrebno čekati planirani servisni interval.
Filter vazduha motora
Za normalne uslove vožnje osnovni interval je:
90.000 km ili 6 godina, šta pre nastupi.
Ovaj interval predstavlja maksimalni servisni period za uobičajene uslove.
Stvarni vek filtera u velikoj meri zavisi od količine prašine i nečistoća u vazduhu.
Ako se automobil često vozi:
- po zemljanim putevima;
- u građevinskim zonama;
- u veoma prašnjavim područjima;
- u drugim otežanim uslovima;
filter treba pregledati i po potrebi zameniti ranije.
Filter kabine
Osnovni servisni interval filtera kabine je:
60.000 km ili 2 godine, šta pre nastupi.
U realnim uslovima gradske vožnje filter kabine često zahteva zamenu i pre ovog roka.
Znaci da filter treba zameniti ranije
- slabiji protok vazduha kroz ventilacione otvore;
- češće magljenje stakala;
- neprijatan miris iz ventilacije;
- vidljivo jako zaprljan filter.
Kočiona tečnost
Kod Golf VIII treba voditi računa o modelskoj godini vozila, a ne samo o godini prve registracije.
| Modelska godina | Prva zamena | Sledeće zamene |
|---|---|---|
| MY2020 | Posle 3 godine | Svake 2 godine |
| MY2021 i noviji | Posle 2 godine | Svake 2 godine |
Zato opšte pravilo „prva zamena posle tri godine, zatim svake dve“ nije ispravno za sve Golf VIII modele.
Na primer, Golf VIII modelske godine 2022 treba da dobije prvu planiranu zamenu kočione tečnosti nakon dve godine.
Kočiona tečnost je higroskopna, odnosno vremenom apsorbuje vlagu. Zbog toga se smanjuje njena tačka ključanja, pa je servisni interval prvenstveno vremenski, a ne kilometarski.
Filter goriva
Kod benzinskih motora 1.0 TSI i 1.0 eTSI DLAA/DLAB standardni servisni plan ne predviđa posebnu periodičnu zamenu benzinskog filtera goriva.
Zbog toga:
ne treba automatski dodavati zamenu filtera goriva na svakih 90.000 km.
Interval od 90.000 km koji se pojavljuje u određenim Volkswagen servisnim tabelama odnosi se na određene dizel motore i njihove filtere goriva.
To ne znači da komponente benzinskog sistema za gorivo nikada ne zahtevaju servis ili popravku. Ako se pojavi kvar, sistem se dijagnostikuje i servisira prema stanju.
Zupčasti kaiš
Motori DLAA i DLAB koriste zupčasti kaiš za pogon bregastih vratila, a ne lanac.
Ovo je važno zato što se na internetu često navodi interval od 210.000 km, ali se ta vrednost ne sme automatski primeniti na benzinski 1.0 TSI.
Kada menjati zupčasti kaiš
Za ove benzinske motore nije ispravno navoditi univerzalno pravilo:
„zupčasti kaiš se obavezno menja na svakih 210.000 km“.
Za portal je preciznije koristiti sledeću formulaciju:
Za motore DLAA/DLAB nije propisan univerzalni fabrički interval zamene zupčastog kaiša od 210.000 km. Tačan servisni zahtev treba proveriti prema VIN broju, tržištu vozila i aktuelnom Volkswagen Digital Service Schedule.
Kaiš treba zameniti bez obzira na kilometražu ukoliko se utvrde oštećenja ili nedozvoljeno zagađenje.
Kada zupčasti kaiš zahteva vanrednu kontrolu
Treba ga proveriti ako se uoče:
- pukotine;
- oštećenja zubaca;
- raslojavanje;
- tragovi motornog ulja;
- tragovi rashladne tečnosti;
- oštećenje ivica;
- kvar zatezača ili rolera;
- neuobičajeni zvukovi iz područja razvoda.
Ne treba koristiti neproverene intervale poput 70.000, 120.000 ili 210.000 km kao obavezni fabrički rok za svaki Golf VIII 1.0 TSI.
Pomoćni kaiš i 48-voltni eTSI sistem
Ovde je važno razlikovati standardni 1.0 TSI od 1.0 eTSI.
eTSI koristi 48-voltnu mild-hybrid tehnologiju sa remenskim starter-generatorom.
Zbog toga ovaj automobil ima dodatne komponente koje običan TSI nema.
Kaiš starter-generatora
Za vozila sa remenskim starter-generatorom Volkswagen predviđa posebnu servisnu operaciju za Poly-V kaiš i pripadajući zatezač.
U normalnim uslovima može se pojaviti interval od:
180.000 km.
Za portal ovu stavku treba prikazivati ovako:
| Servisna operacija | Interval | Važi za |
|---|---|---|
| Kaiš i zatezač remenskog starter-generatora | Do 180.000 km prema primenjivom servisnom planu | Samo eTSI sa odgovarajućim 48V sistemom |
| Standardni pomoćni kaiš | Kontrola stanja / plan prema konkretnom VIN-u | TSI |
Interval od 180.000 km ne sme se automatski primeniti na standardni 1.0 TSI.
DSG DQ200 / 0CW kod 1.0 eTSI
Golf VIII 1.0 eTSI 110 KS može biti opremljen 7-stepenim DSG menjačem iz porodice DQ200 / 0CW.
Ovaj menjač se konstruktivno razlikuje od DSG menjača sa mokrim kvačilima, kao što su DQ250 ili DQ381.
Da li DSG ulje treba menjati na svakih 60.000 km?
Ne. Pravilo „DSG ulje i filter menjati na svakih 60.000 km“ ne treba automatski primenjivati na DQ200.
Za DQ200 / 0CW nije propisan standardni periodični servis ulja na svakih 60.000 km.
| Menjač | Tip | Planirani interval zamene ulja |
|---|---|---|
| DQ200 / 0CW | 7-stepeni DSG, suva kvačila | Nema propisanog redovnog intervala |
| Ostali DSG menjači | Zavisi od konstrukcije | Njihove intervale ne primenjivati na DQ200 |
To ne znači da se ulje u ovom menjaču nikada ne servisira.
Kod popravke, curenja, kvara ili prema posebnom zahtevu proizvođača mogu biti potrebne odgovarajuće servisne procedure.
Ovde je reč samo o tome da ne postoji standardna periodična zamena na svakih 60.000 km.
Rashladna tečnost
Za 1.0 TSI/eTSI ne treba izmišljati fiksnu kompletnu zamenu rashladne tečnosti, na primer na svake 2, 4 ili 5 godina, ako takva operacija nije navedena u servisnom planu konkretnog vozila.
Tokom redovnog servisa proveravaju se:
- nivo rashladne tečnosti;
- koncentracija i zaštita od smrzavanja;
- nepropusnost sistema;
- creva i spojevi;
- eventualni tragovi curenja.
Kompletna zamena rashladne tečnosti obavlja se kada to zahtevaju odgovarajući radovi na sistemu, kontaminacija tečnosti ili drugi tehnički razlozi.
Šta ne treba prenositi sa drugih Golf modela na 1.0 TSI
Veliki broj servisnih tabela na internetu meša različite motore i menjače iz porodice Golf.
| Česta tvrdnja | Za Golf VIII 1.0 TSI/eTSI |
|---|---|
| „Zupčasti kaiš se menja na svakih 210.000 km“ | ❌ Nije univerzalno pravilo za DLAA/DLAB |
| „Filter goriva se menja na 90.000 km“ | ❌ Ne treba prenositi interval sa TDI motora |
| „DSG se servisira na svakih 60.000 km“ | ❌ Ne odnosi se automatski na DQ200 / 0CW |
| „Pomoćni kaiš se menja na 180.000 km kod svakog 1.0 TSI“ | ❌ Interval se odnosi na remenski starter-generator tamo gde je ugrađen |
| „QI6 znači zamenu ulja tačno na svakih 30.000 km“ | ❌ To je maksimalna granica; automobil može tražiti servis ranije |
| „Prva zamena kočione tečnosti je uvek posle 3 godine“ | ❌ Za MY2021+ interval je dve godine |
Održavanje u otežanim uslovima vožnje
Maksimalni fabrički intervali zasnovani su na normalnim uslovima eksploatacije.
Određeni uslovi mogu povećati opterećenje motora, motornog ulja i filtera:
- pretežno kratke vožnje;
- česti hladni startovi;
- intenzivna gradska vožnja;
- česta vožnja u kolonama;
- visoka koncentracija prašine;
- vožnja po neasfaltiranim putevima;
- veoma visoke ili veoma niske temperature;
- česta vožnja motora pod velikim opterećenjem.
Ovo je naročito važno kod LongLife režima.
Zbog toga 30.000 km kod QI6 treba posmatrati kao maksimalnu granicu, a ne kao kilometražu koju je poželjno obavezno dostići pre zamene ulja.
Brzi pregled za vlasnika
| Šta servisirati | Kada |
|---|---|
| Motorno ulje QI4 | 15.000 km / 1 godina |
| Motorno ulje QI6 | prema indikatoru, maksimalno 30.000 km / 2 godine |
| Filter ulja | pri svakoj zameni ulja |
| Inspekcijski servis | 30.000 km / 2 godine |
| Svećice | 60.000 km / 4 godine |
| Filter kabine | 60.000 km / 2 godine |
| Filter vazduha | 90.000 km / 6 godina |
| Kočiona tečnost MY2020 | 3 godine → zatim svake 2 godine |
| Kočiona tečnost MY2021+ | svake 2 godine |
| Benzinski filter goriva | nema posebne redovne zamene |
| Zupčasti kaiš | proveriti servisni plan konkretnog VIN-a; nema univerzalnog intervala od 210.000 km |
| DSG DQ200 | nema standardnog periodičnog intervala zamene ulja |
| Kaiš starter-generatora | samo eTSI; do 180.000 km tamo gde se ovaj interval primenjuje |
Često postavljana pitanja
Koje ulje ide u Golf VIII 1.0 TSI?
Za motore DLAA i DLAB koristi se SAE 0W-20 sa specifikacijom VW 508 00.
Količina pri zameni zajedno sa filterom iznosi približno 4,0 litra.
Na koliko kilometara se menja motorno ulje?
Kod fiksnog QI4 režima:
15.000 km ili jednom godišnje.
Kod fleksibilnog QI6 LongLife režima:
prema servisnom indikatoru vozila, maksimalno 30.000 km ili dve godine.
Kada se menjaju svećice na 1.0 TSI?
Fabrički interval je:
60.000 km ili četiri godine, šta pre nastupi.
Motor ima ukupno tri svećice.
Da li Golf VIII 1.0 TSI ima lanac ili zupčasti kaiš?
Motor koristi zupčasti kaiš za pogon bregastih vratila.
Da li zupčasti kaiš treba menjati na 210.000 km?
Interval od 210.000 km ne treba smatrati univerzalnim fabričkim intervalom za benzinske motore DLAA/DLAB.
Tačan zahtev treba proveriti prema VIN broju i aktuelnom Volkswagen servisnom planu.
Da li filter goriva treba menjati na svakih 90.000 km?
Kod benzinskog 1.0 TSI/eTSI nije propisana zasebna periodična zamena benzinskog filtera goriva na svakih 90.000 km.
Taj interval ne treba prenositi sa dizel motora.
Da li se ulje u DSG DQ200 menja na 60.000 km?
Za DQ200 / 0CW ne postoji standardni fabrički interval periodične zamene ulja na svakih 60.000 km.
Intervali drugih DSG menjača ne treba da se primenjuju na DQ200.
Kada se menja kočiona tečnost?
Za vozila MY2020:
prvi put nakon tri godine, zatim svake dve godine.
Za MY2021 i novije:
prva i svaka naredna zamena na dve godine.
Izvori i primena podataka
Servisni podaci zasnivaju se na Volkswagen servisnoj dokumentaciji za Golf VIII, tehničkim podacima proizvođača i servisnim preporukama kompanije Volkswagen.
Servisni intervali mogu da se razlikuju u zavisnosti od:
- tržišta za koje je vozilo proizvedeno;
- modelske godine;
- PR kodova;
- opreme;
- režima održavanja;
- uslova eksploatacije.
Za precizno određivanje servisnog plana konkretnog automobila treba koristiti VIN broj i Volkswagen Digital Service Schedule.
Treba vam servis?
Pronađite auto-servise u blizini koji održavaju vozila vaše marke.